מאמרים

מתרוממים מהדיכאון

הדיכאון מכה בעולם המערבי ולפסיכיאטרים אין פתרונות אמיתיים, אולם מה יש לחכמת הקבלה להגיד על המצב?

א' הייתה בחורה מוכשרת ואינטלגנטית, בעלת קריירה מוצלחת, חברים רבים ועתיד מבטיח. למרות הצלחתה הרבה א' הרגישה שמשהו חסר. היא חשה שהיא מאבדת את הטעם לחיות. היא החלה להסתגר בביתה, עלתה משמעותית במשקל, ולאחר מספר חודשים החליטה לשים קץ לחייה.

המקרה של א' הוא מקרה יחסית קיצוני של דיכאון, אולם הוא מהווה חלק מתופעה רחבת היקף. לפי נתונים שפורסמו בבריטניה אחת מכל חמש נשים ואחד מכל עשרה גברים עתידים לסבול מדיכאון במהלך חייהם. בישראל נרשמו השנה למעלה משני מליון מרשמים לתרופות נגד דיכאון. למרות הטיפולים השונים, אחוז מקרי הדיכאון אינו יורד, ואף עולה.

המשמעות אבדה

כבר בשנות החמישים של המאה הקודמת חזה הרב יהודה אשלג את המצב הנוכחי. הרב אשלג חזה כי בשנת 1995 תעמוד האנושות בפני בעיה חמורה של חוסר משמעות. בניגוד לפסיכיאטריה שעומדת חסרת אונים בפני המצב, הרב אשלג טען שיש פתרון, וכדי להגיע אליו יש צורך לרדת לשורש העניין.

חכמת הקבלה מלמדת אותנו שהרצון הבסיסי ביותר של האדם הוא ההנאה. האדם מתוכנת להשיג סיפוק, ואינו נרגע עד שהוא משיג אותו. לכאורה הרצון חיובי, הרי הוא מקדם את האדם. הבעיה מתחילה כאשר מצליחים לספק אותו. ברגע הראשון מורגשת הנאה, אולם ככל שחולף הזמן היא מתפוגגת. כך, עוד לפני שנהנים באמת כבר מתחילים לרדוף אחרי העונג הבא. התהליך חוזר על עצמו ואט אט האדם מתעייף מהתהליך ומתחיל לאבד עניין במרדף האינסופי שנקרא "חיים".

כשהתענוג לא מספק מחפשים איך לשכוח

האדם מתייאש, אולם הוא חייב להשיג את ההנאה, לכן הוא ממשיך לפתח רצונות חדשים. אלה רצונות קטנים שמשקיטים לרגע את ההרגשה של החוסר. התענוגות הזמניים עונים על הצורך הרגעי, אבל לאורך זמן הם מתבררים כחסרי משמעות. ההבנה שהיכולת לסיפוק עצמי היא אשליה בלבד גורמת לדיכאון וייאוש. אלה מובילים את האדם לחיפוש דרך לשכוח ולהתנתק. כך האדם מוצא את עצמו משתמש באמצעים מלאכותיים כמו אלכוהול, כדורי הרגעה וסמים.

כל מה שצריך זה היפוך שאיפות

אם באמת מהות החיים היא ליהנות ללא גבול מודע איננו מצליחים בכך? על השאלה הזו ענו המקובלים. הם מסבירים שהבעיה של האדם היא שהוא מרוכז בעצמו. האדם מעוניין למלא רק את עצמו ולא מתעניין בזולת. אם האדם יהפוך  את השאיפה, ובמקום לנסות לקבל הנאה הוא יתחיל להעניק הנאה לאחרים הוא יוכל להגיע לסיפוק אמיתי.

אמנם העיקרון פשוט, אך היישום שלו פחות, אך בעזרת חכמת הקבלה נכל לבצע אותו. השיטה של חכמת הקבלה מלמדת את האדם כיצד לבצע את ההיפוך הפנימי ביחס לחיים. אם נשכיל ללמוד וליישם את השיטה נוכל לשנות את מצבנו. הדיכאון הרב שמקיף אותנו אינו מקרי ונועד להעלות אותנו לרמה רוחנית חדשה. כאשר  נלמד כיצד להתעלות מעל האני התועלתני נוכל יוכל לחיות חיים מלאים ואמיתיים.