המלכודת שתפסה את כולנו

בין אם אנו מודעים למנגנון שמנהל אותנו כבני אנוש ובין אם לא, העובדות בעינן עומדות. הטבע שמפעיל כל מחשבה רצון ומעשה בכל בן ובת אנוש מאז בריאתם הוא הרצון ליהנות בלבד. עם לידת האדם, כל המשאבים שלו מגויסים במאת האחוזים לשם השגת המטרה המחויבת הזו.

חיינו, בדומה למרתון תמידי, הם מרדף אחר תענוגות. אנחנו בנויים מלכתחילה באופן שמאפשר לנו לחוש את עצמנו בלבד ולפעול על מנת להשלים את מה שחסר לנו בצורה האופטימלית.

חשוב לציין שלא בחרנו להיוולד כך ולחיות בתוכנה הזאת אלא כך נוצרנו וכך אנו חיים כברירת המחדל.

התעמקות במבחן התוצאה של המנהל שלנו, נקרא לו ״אגו״, תחשוף כי הוא אינו מגיע למימוש יעדו לעולם, אלא ההיפך הוא הנכון. האדם מוצא עצמו במלכודת הסיפוק העצמי בעל כורחו אשר מחייבת אותו לחפש את התענוג הבא שיביא לו אושר מיוחל. כשזה לא קורה האדם מתעייף ומתייאש אך ממשיך לרוץ ואף מגביר הילוך.

המלכודת הזו דומה להליכון על מצב ריצה אליו הדביקו את כולנו. התנהלות זו הופכת למביכה ולממלכדת כאשר אנו מוצאים את עצמנו עייפים מלרוץ מהר מדי אחר דברים שממלאים אותנו מעט מדי ולזמן קצר מדי.

בנוסף, כאשר הנזקים לסביבה שלנו נחשפים בעוצמתם המופרזת והאמרה ״אדם לאדם זאב״ הופכת לנורמה הגלובלית בכפר שלנו, ברור שמשהו חייב להשתנות ובדחיפות.

בזמננו, כאשר הייאוש הפך עולמי והמשבר פוקד כל תחום, הגיע העת לשנות את היסוד ולהפוך את הקערה על פיה. הגיע הזמן שבני האדם סביב כל כדור הארץ ילמדו כיצד לתכנת את עצמם מחדש ולפטר את האגו מההנהלה.

אם נסגל לעצמנו יכולת לחשוב על טובת זולתנו כמו על טובת עצמנו, נזכה לראות עולם שונה וחדש לחלוטין. תוך זמן קצר נכיר בתענוג האמתי עליו כולנו חולמים ונחיה בתחושה של אושר אמתי. חכמים מכל הדורות ידעו את מה שכולנו נדע בסופו של יום, רק אהבה בין איש לרעהו היא המפתח להצלחה ולחיים טובים באמת. שום רכוש, קריירה או כסף לא יהפכו אף אדם למאושר ולא ימלאו את נשמתו באהבה. אדם זה הרבה יותר מחומר, אדם אמתי זה מי שלמד כיצד לאהוב ולתת מתוך עצמו לסביבתו.

העייפות מהמרדף אחר אושר מדומה תביא במוקדם או במאוחר לצורך קריטי בשינוי המדובר. אנשים בהמוניהם יינטשו את התוכנה הקודמת ויתקדמו לעבר החיים המחוברים בהם כולנו רקמה אנושית אחת חיה ולא זאב בודד בין זאבים.

האמצעי ליציאה ממלכודת האגו אל עבר אהבת הזולת הוא תהליך של חינוך מחדש. אם כולנו נבחר להזין את עצמנו בתוכן ובסביבה המעודדת מחשבה על האחר וראיית הזולת על פני שקיעה בתהום האגואיסטי, נוכל לחוש בשינוי הנכסף כמעט באופן מידי.