להיות מאושרים

יש אנשים שאוהבים לטפס על הרים ויש כאלה שאוהבים לזלול שוקולד מבוקר עד ליל. יש מי שאוהב את חוף הים ויש כאלו שמעדיפים להישאר בבית. המשותף לכל מי שחי שבעולם הזה הוא אחד, כולנו רוצים להיות מאושרים. השאלה היא מהו אותו אושר נכסף וכיצד ניתן להשיג אותו.

אם נשאל אנשים שונים נקבל תשובות שונות לשאלה הגדולה והחשובה הזו. אושר הוא תחושה ולא אוסף של תנאים חיצוניים. כאשר אדם חש שהוא מאושר הכוונה היא שכל רצונותיו מלאים לחלוטין והוא חש נחת, שלווה ושמחה. הטבע האנושי הוא רצון לקבל תענוג והנאה שוטפים ואינסופיים. כולנו רוצים ליהנות, כמה שיותר ואם אפשר בלי לשלם. מה שלא כולם יודעים הוא מה באמת גורם לתחושת אושר אמתית, כזאת שלא נעלמת מיד אחרי שחשים אותה.

לרוב, אנשים מייחסים אושר לעושר. כלומר, אדם חושב שאם יהיה לו מספיק כסף ורכוש הוא ירגיש שהוא מסופק ושמח. במילים אחרות, מי שעשיר יהיה מאושר. לפי מה שרואים בפועל, אחוז הדיכאון, צריכת הסמים, השעמום וההתאבדויות הגבוה ביותר הוא בקרב האוכלוסיות העשירות. נתון זה יכול להדהים את מי שלא מכיר כיצד הטבע האנושי פועל ומהו המנגנון האמתי שאם נעבוד עמו נכון, נזכה לאושר אמתי.

הסיבה שאנשים חושבים שאם יהיה לה מספיק כסף הם יהיו מאושרים היא שאז הם לא יצטרכו לעבוד עבור מישהו אחר ויוכלו למלא את כל רצונותיהם בקלות וללא הפסקה. עובדה זו נכונה לטווח קצר מאוד. הטבע שלנו פועל קצת אחרת, הוא אינו נח לרגע. כאשר אדם ממלא את רצונותיו הרגעיים, מיד יתגלו בו רצונות חדשים, גדולים יותר. אם אדם מרוויח את המשכורת עליה חלם, לאחר תקופה מסוימת, שאיפותיו יתעצמו ומטרתו תהיה להרוויח הרבה יותר. במילים אחרות, אותו אדם כבר אינו מאושר כי כעת חסר לו יותר כסף על מנת לממש את שאיפותיו החדשות.

מי שמכיר מעט את הטבע האנושי ומתבונן כיצד הוא עובד, מיד מבחין כי למעשה מדובר במרדף חסר תקווה. האדם תמיד יהיה לא מסופק ותמיד יהיה נדמה לו שרק אם ישיג את המכונית החדשה או יתקבל למשרה הנחשקת, רק אז הוא יהיה מאושר.

האמת היא שאושר הוא תחושה שכדי לחוש אותה אין צורך לרוץ לשום מקום ולחלום על מטרה מאתגרת. האושר האמתי טמון ביחסים של אהבה בינינו, בין כל בני האדם. אם נפתח יכולת נתינה הדדית נגלה מהו טעמו של האושר האמתי. בדומה לאם שנהנית להעניק את כולה למען רווחת ילדיה.