על הקשר שבין מלחמות פנימיות בטורקיה והפנימיות של ישראל

התנגשויות בתוך העם הטורקי, קיטוב מעמיק בחברה הישראלית ושרשרת פיגועי טרור אסלמיים, לכאורה הקשר בין התופעות האלה קלוש. אולם אם נזהה את החוט המקשר ונבין אותו לעומק נוכל למנוע את המכות שבדרך.

העם הטורקי מדגים לנו את הבעיה הכלל אנושית. הטורקים נקרעים בין משיכה לאירופה לבין אסלאם קיצוני. על המאבק הפנימי הזה מנצחים משחקי אגו ושליטה. שני צדדים שונאים זה את זה ומעוניינים לשלוט על זה על זה.  תמצית הבעיה האנושית אינה קיומן של דעות מנוגדות, אלא השנאה שיש בין בעלי אותן דעות.

טורקיה כמשל

כדי לרפא מחלה יש צורך בדיאגנוזה, רק כך ניתן לדעת מה דורש תיקון. המתרחש בטורקיה הוא מעין דיאגנוזה המצביעה לנו על הדרוש תיקון בעולם. טורקיה נאנקת תחת משחקי שליטה שהקו המקשר ביניהם הוא האגואיזם הצר. זהו הקו המקשר לכל הקונפליקטים בעולם, האגואיזם הצר שחושף את הרע שטמון באדם.

למה עכשיו?

ההיסטוריה האנושית מלאה בניגודים ומלחמות בין אנשים, אם כך מה חדש בפלגנות הנוכחית? המציאות האנושית. אנחנו חיים בעולם גלובלי המקיים קשר רציף בין הפרטים השונים. בנוסף, רעיונות גדולים קורסים כמגדלי קלפים – הקומוניזם התרסק, החלום האמריקאי מתנפץ והאיחוד האירופי בדרך להתפרקות. אין מנהיג שמסוגל להסתכל קדימה ולהתוות את הדרך הנכונה.

פריצה טכנולוגית וריקנות פנימית

אנו חיים בעידן בו התרבות האנושית פורצת קדימה מבחינה טכנולוגית, אולם נעשית חלולה מבחינה פנימית. המוח האנושי מתרכז בפוקימונים וכדורגל, והאסלם הרדיקלי מתגנב מאחור ומציע אידיאולוגיה סוחפת. האסלם מדבר עם הדור הצעיר על רוח חדשה ועולם מאוחד בו כל בני האדם משתחווים לאללה, והדור הצעיר קונה זאת בהמוניו.

אחדות אמתית

הרוח הקיצונית תמשיך ותשתלט על כל מדינות ערב, ותתגבר גם באירופה ובארה"ב, אבל אחדות לא תושג בכוח הזרוע. מערכת הטבע מושתת על איזון בין הניגודים, וגם האדם צריך להתקדם למקום הזה. אחדות אמתית תושג רק לאחר שהאדם יבין שעליו להגיע לאיזון נכון בין הניגודים.

הקו האמצעי

עד היום העולם התפתח ללא הכרה על פי דחפים שונים, אולם כעת נדרש משהו אחר. כדי לסייע למין האנושי לעבור שלב מוגשת לנו כיום חכמת הקבלה. חכמה זו היא שיטה מדעית שפותחה על ידי גדולי המקובלים במשך אלפי שנים. השיטה נקראת "הקו האמצעי", ומאפשרת לבנות איזון בין הניגודים ולחבר דעות שונות.

התפקיד של ישראל

לעם ישראל יש תפקיד מיוחד בפאזל האנושי. על עם ישראל להוות דוגמה ומופת לחברה המתעלה מעל המחלוקות. בעזרת השיטה הזו נוכל לעשות זאת, וכך לזכות להערכה ואהדה מעולם כולו. עלינו ללמוד כיצד להשאיר את כל ההבדלים בין בני האדם כמות שהם, ולבנות על גביהם חיים חדשים. נאמר במקורות כי "על כל פשעים תכסה האהבה", "הפשעים" הם ההבדלים בינינו, שאותם עלינו ללמוד לכסות בכוח עליון של חיבור ואהבה. זהו  הכוח שפועם בטבע כולו, ועלינו לתת לו לנבוע גם בינינו.